Het gaat goed met het hergebruik van afval in Groningen. Zo goed zelfs dat de stad inmiddels koploper is in Nederland met het recyclen van materialen als kunststof, hout, textiel, metaal en papier. Momenteel wordt zo’n zeventig procent van het Groningse afval opnieuw gebruikt. Toch blijft de gemeente ambitieus: in 2030 moet álle afval worden hergebruikt.
Om dat te bereiken zoekt de gemeente creatieve Stadjers en ondernemers met originele ideeën voor materialen als hout en metaal. Daarbij helpt de nieuwe Grondstoffencatalogus. Deze Grondstoffencatalogus laat zien wat er met het ingezamelde afval gebeurt. Afval is immers geen afval, maar een waardevolle grondstof. De gemeente zamelt 64 verschillende stromen in, van papier en glas tot grof vuil, en zorgt dat deze zo hoogwaardig mogelijk worden verwerkt. Bedrijven kunnen er nieuwe producten of materialen van maken, met zo min mogelijk energie en kosten. Ondernemers met circulaire plannen kunnen zelfs instappen en een afvalstroom gebruiken voor hun eigen innovatie.
“Kom met een idee!”
Veel producten die bij de afvalbrengstations belanden, worden al opnieuw benut. Zo worden van oude kunststoffen tuinmeubelen korrels gemaakt die weer dienen als grondstof voor nieuwe. Maar er zijn ook nog materialen zonder duidelijke bestemming. Daarom de oproep: kom met een idee hoe we er een nieuw product van kunnen maken. Als bedrijven een goed businessplan aanleveren, kunnen ze met deze grondstoffen aan de slag.
De gemeente wil innovatieve ondernemers bovendien ondersteunen. Zo kan zij optreden als launching customer en een nieuw product als eerste afnemen, om te helpen een nieuwe markt te creëren. Alle informatie over de Grondstoffencatalogus staat op: https://groningenafvalvrij.nl/initiatief/grondstoffen-catalogus/