Een week geleden was ik in Den Haag om Prinsjesdag van dichtbij te volgen. Inmiddels zijn de Miljoenennota, de kabinetsplannen en de vele reacties daarop uitgebreid besproken. Nu het eerste stof is neergedaald en we ook de eerste politieke schermutselingen achter de rug hebben, blijft voor mij vooral de vraag wat al die plannen in de praktijk betekenen voor onze MKB-maakbedrijven. Krijgen ondernemers daadwerkelijk meer ruimte om te investeren, vernieuwen en groeien?
Mijn beeld is tweeledig. Het is goed dat innovatie, technologie en arbeidsproductiviteit nadrukkelijk op de agenda staan. Tegelijkertijd lopen MKB-maakbedrijven nog altijd tegen dezelfde grote knelpunten aan. We weten dat Nederland meer moet investeren om concurrerend te blijven en dat we door vergrijzing en arbeidsmarktkrapte meer moeten doen met minder mensen. MKB-maakbedrijven spelen daarin een belangrijke rol. Daarom is het positief dat het kabinet investeert in innovatie en financiering. Maar uiteindelijk telt wat een ondernemer daarvan merkt. Kun je investeren in een nieuwe machine? Kun je robotiseren of digitaliseren? Kun je voldoende vakmensen vinden? En zijn de regelingen daarvoor toegankelijk?
Ruimte om te investeren
Juist daar zit onze zorg. Investeringen vragen om vertrouwen en een stabiele koers. Tegelijkertijd hebben MKB-maakbedrijven te maken met hoge werkgeverslasten, regeldruk, personeelstekorten, netcongestie en internationale concurrentie. Een euro kan maar één keer worden uitgegeven. Geld dat opgaat aan hogere lasten of extra verplichtingen, kan niet naar een nieuwe machine, digitalisering, verduurzaming of het opleiden van vakmensen.
Het brede mkb telt
We moeten daarbij niet alleen naar grote bedrijven en startups kijken. Achter onze internationale koplopers staat een netwerk van gespecialiseerde MKB-maakbedrijven. Zij ontwerpen, produceren, innoveren en leiden vakmensen op. Daar ligt een groot deel van onze innovatiekracht en ons toekomstige verdienvermogen. Als we de arbeidsproductiviteit willen verhogen en onze industriële ketens sterker willen maken, moeten juist deze bedrijven kunnen investeren.
De richting is op onderdelen goed. Nu gaat het om de uitvoering. Want economische groei wordt uiteindelijk niet gemaakt in rapporten en beleidsnota’s, maar door ondernemers die investeren in mensen, machines en nieuwe technologie.
Mark Helder | Voorzitter Koninklijke Metaalunie